WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY
Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.
kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com
kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com
Szukaj na tym blogu
wtorek, 23 kwietnia 2013
Jak legalnie korzystać z e-booków ? Zasady i możliwości użytkowania e-booków zgodnie z obowiązującym prawem.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji firma Virtualo postanowiła przybliżyć e-czytelnikom zasady i możliwości użytkowania e-booków zgodnie z obowiązującym prawem.
Książki elektroniczne są aktualnie zabezpieczone znakiem wodnym - watermarkiem, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej użytkownika. Watermark to wygodne rozwiązanie dla Klientów, gdyż nie wymaga stosowania specjalistycznych programów do odczytywania zakupionych plików i umożliwia ich dowolne odczytywanie na wszystkich urządzeniach odtwarzających dany format. Obecnie w sieci Virtualo dostępne są trzy formaty e-booków - EPUB obsługiwany przez większość czytników oraz aplikacje mobilne, MOBI na czytnik Kindle oraz obecnie już rzadziej występujący PDF na duże ekrany laptopów i tabletów. Dodatkowo w księgarni Virtualo.pl e-booki kupowane są w tak zwanej opcji multiformatu, co oznacza, że płacimy za treść i mamy dostęp do wszystkich dostępnych formatów danego tytułu.
Drukujemy, kopiujemy, pożyczamy
E-booki z watermarkiem można drukować, kopiować i użytkować w granicach tzw. użytku osobistego, który umożliwia osobie prywatnej korzystanie z utworu bez konieczności uzyskania zgody autora. Oznacza to, iże-booka możemy używać właściwie tak samo jak książkę papierową – tłumaczy Małgorzata Błaszczyk, Marketing Manager w Virtualo. Musimy jednak pamiętać, że działania podejmowane w związku z książką, nie mogą łamać praw autorskich. Korzystanie z e-booka powinno odbywać się zawsze w granicach uzyskanej przez Klienta licencji. Zazwyczaj wynika to z treści regulaminu sklepu internetowego, w którym kupowany jest dany e-book. Nie możemy zatem kupionych treści elektronicznych wykorzystywać do celów sprzecznych z uzyskaną licencją (np. komercyjnych), zamieszczać ich bez pozwolenia wydawcy na różnych portalach, powielać czy sprzedawać. Każdy e-book i audiobook zabezpieczony jest watermarkiem czyli unikalnym kluczem charakteryzującym osobę, która kupiła produkt w danym sklepie. Jeżeli książka zostanie zamieszczona w Internecie, wówczas odpowiedzialność za nielegalne rozpowszechnianie może ponosić osoba, do której przypisany jest watermark – dodaje Małgorzata Błaszczyk
Ciekawym zagadnieniem jest też wypożyczanie e-booków najbliższym osobom. W przypadku książek papierowych, nie ma problemu, gdyż jest tylko jedna kopia przedmiotu. W przypadku treści cyfrowych można wykonać nieskończenie wiele kopii. Ustawodawstwo tak naprawdę nie nadąża za technologią, widać to wyraźnie na przykładzie samej definicji książki elektronicznej. Zgodnie z obowiązującym prawem, e-book jest definiowany jako usługa, w związku z czym VAT na książki elektroniczne wynosi 23%, a nie jak w przypadku książek papierowych - 5%. Pomimo braku stosownych przepisów, które regulują tę kwestię w sposób jednoznaczny, można przyjąć interpretację taką jak dla książek papierowych. Wynika z niej, że e-booka można udostępnić wraz z czytnikiem, na który dany e-book został pobrany kręgowi osób pozostających z osobą, która dokonała zakupu e-książki w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, czyli: rodzicom, rodzeństwu, dziadkom, małżonkowi, dzieciom lub w stosunku towarzyskim np. bliskim przyjaciołom – dodaje Małgorzata Błaszczyk.
Każdego roku powiększają się również zasoby e-booków należących do domeny publicznej, z którymi można zrobić właściwie wszystko - począwszy od kopiowania, po przygotowanie specjalnego wydania i sprzedawanie, a nawet tłumaczenia, oczywiście z zachowaniem praw tłumaczy. Warto przy tym pamiętać, iż autorskie prawa majątkowe zidentyfikowanego twórcy wygasają, co do zasady, po upływie 70 lat od śmierci twórcy utworu, a w przypadku utworów współautorskich – od daty śmierci ostatniego współtwórcy. Wygaśniecie autorskich praw majątkowych nie pozwala jednak na dowolne wykorzystywanie wizerunku twórcy oraz jego imienia i nazwiska, gdyż prawa autorskie niemajątkowe nie wygasają nigdy.
Odsprzedaż e-booków i czytnika z zawartością. Czy to możliwe?
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, odsprzedaż e-booka wydaje się być możliwa, lecz pod pewnymi warunkami. Na przykład wydaje się być zgodna z przepisami prawa sprzedaż e-książki wraz z urządzeniem, na które pierwotnie danego e-booka pobrano. Sprzedaż jednak samego e-booka, w drodze jego zwielokrotnienia, jest niemożliwa bez posiadania odpowiednich uprawnień uzyskanych w drodze licencji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na konsekwencje nielegalnego rozpowszechniania e-booków. Za takie rozpowszechniania osobie to czyniącej grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a w skrajnym przypadku nawet kara pozbawienia wolności.Każdy e-book może być zabezpieczony watermarkiem, dzięki któremu dystrybutor lub księgarnia, ma możliwość weryfikacji osoby, która daną książkę kupiła. Z tych samych przyczyn, problematyczne jest wymienianie się e-bookami między sobą, jeżeli nie pozostaje się z taką osobą w bliskim stosunku towarzyskim.
Zupełnie inaczej ma się rzecz, jeżeli e-book ma być sprzedawany w sklepie. Wówczas wystarczy porozumieć się z firmami, które współpracują z wydawcami lub ich reprezentują i przystąpić do integracji w zakresie technologii oraz procesu sprzedaży oraz watermarkowania. Jedną z takich firm jest Virtualo, największy polski dystrybutor, który współpracuje z takimi sklepami jak empik.com, Merlin.pl,Gandalf.com.pl i wiele innych.
Kradzież czytnika i włamanie na komputer. Co zrobić?
W przypadku kradzieży czytnika należy sprawę zgłosić na najbliższy komisariat. Jeżeli nie pamiętamy listy książek, które znajdowały się na czytniku, na wszelki wypadek możemy podać wszystkie posiadane. Kradzież możemy zgłosić również do księgarni, gdzie kupiliśmy książkę. Dzięki temu w przypadku znalezienia w sieci pirackich treści, wiadomo będzie, że nie wypłynęła ona z winy Klienta. Takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Nie mamy wielu przypadków udostępniania zakupionych treści na różnych portalach, są to na szczęście sporadyczne incydenty - mówi Martyna Chrościcka z księgarni Virtualo.pl.
Książki elektroniczne stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto znać zasady korzystania z tych zasobów zgodnie z prawem. Jest to ważne zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i dobrych praktyk na rynku e-booków.
Informacja prasowa
poniedziałek, 15 kwietnia 2013
Virtualo - marka innowacyjna w Grupie Empik
Virtualo świętuje trzy lata w Grupie Empik
Trzy
lata temu Grupa Empik zainwestowała w e-booki kupując spółkę Virtualo.
Jak od tamtej pory zmienił się rynek książek elektronicznych ? Co
planuje Virtualo – największy dystrybutor treści cyfrowych?
Dokładnie trzy lata temu upubliczniona
została informacja o zakupie specjalizującej się w e-bookach spółki
Virtualo, która na rynku działa od 2007 roku. Od tego czasu rynek
książek cyfrowych w Polsce mocno ewaluował wraz z zwiększającą się
popularnością czytników oraz e-booków. Istotnymi zmianami ostatnich 3
lat z aktywnym udziałem firmy Virtualo była: rezygnacja z DRM,
dostępność książek w nowych formatach: EPUB, MOBI oraz wprowadzenie
bundli i kodów na ebooki. Virtualo, dynamicznie rozwijająca się spółka w
Grupie Empik postawiła na innowacyjność, aktywną współpracę z
partnerami i proaktywne podejście do Klientów.
Na początku właściwie nie było
rynku. Wszystko tworzyliśmy od podstaw - pierwsza konwersja, walka o
każdą umowę z wydawcami, modele biznesowe i pierwsze próby w tworzeniu
strategii promocyjnych - mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Wydawcy
podchodzili do e-booków z dużą dozą nieufności i brakiem wiary w
powodzenie tego przedsięwzięcia. Było naprawdę niełatwo - dodaje.
Od tamtego czasu obraz rynku zmienił się nie do poznania - począwszy od
dostępności tytułów, po różne formaty, watermark i nowe modele sprzedaży
treści cyfrowych. Jeżeli na rynku tworzy się konkurencja, oznacza
to, że rynek jest bardzo interesujący i obiecujący dla inwestorów.
Obserwujemy to obecnie, wydawcy tworzą własne podmioty, a w e-booki
angażuje się coraz więcej spółek - informuje Prezes Spółki.
Mijające trzy lata w Grupie Empik to dla
Virtulo zdobycie cennych i bogatych doświadczeń związanych z tworzeniem
się rynku publikacji elektronicznych w Polsce i aktywnego udziału
spółki w tym procesie jako lidera zmian i pomysłodawcy wielu,
innowacyjnych rozwiązań. Był to w pewnym sensie okres przejściowy, w
którym nasz biznes nabierał dojrzałości. Bardzo dużo nauczyliśmy się o
naszych Partnerach czyli sklepach i wydawcach oraz o potrzebach Klientów
- mówi Małgorzata Błaszczyk, Marketing Manager. Ważne etapy i
doświadczenia warto zamykać pewnego rodzaju klamrą. W naszym przypadku
jest nią między innymi nowa identyfikacja wizualna naszej marki, którą
wkrótce zaprezentujemy. Będzie ona nowoczesna, przejrzysta i czytelna.
Za pomocą nowej wizualizacji graficznej chcemy mocno zasygnalizować, że
we wszystkich dziedzinach naszego biznesu - czy to IT, marketingu czy
sprzedaży, jesteśmy marką innowacyjną, która szybko reaguje na potrzeby
swoich Partnerów biznesowych oraz Klientów dostarczając im, chociaż
funkcjonującą w świecie wirtualnym, to jednak realną wartość - dodaje.
Virtualo świętując trzecie urodziny w
Grupie Empik wzmacnia również swoją strategię i kompetencje w aktywnej
sprzedaży treści cyfrowych. Na początku kwietnia w charakterze Dyrektora
Handlowego do Virtualo dołączyła Danuta Górnicka, która posiada bogate
doświadczenie zdobyte w spółkach Prószyński i Ska, empik.com i Świat
Książki w obszarze sprzedaży i promocji książek papierowych oraz treści
cyfrowych. Virtualo deklaruje również aktywne działania na rzecz
niższych cen e-contentu. Zwiększając grono wielu znanych partnerów
biznesowych do sieci dystrybucji Virtualo dołączyła również księgarnia
Rzeczpospolitej. Firma Virtualo reagując na bieżące potrzeby rynku i
Klientów wirtualnych księgarni zdecydowała się także na budowanie
silnego portfolio wydawnictw specjalizujących się w prawie, podatkach
oraz biznesie i do grona wydawców takich jak C.H.Beck i Wolters Kluwer
dołączyły Lexis Nexis, Difin oraz Harvard Bussines Review. Spółka
podpisała również umowę z wydawnictwem Iskry i Domem Wydawniczym PWN.
Na czym zatem polega sukces na tym jeszcze niedużym, a już niełatwym rynku e-booków? Oceniam,
że w 20% to sprawna technologia, 20% naprawdę solidna praca ambitnego
Zespołu ludzi, którzy tworzą naszą firmę. Kolejne 25% to aktywna
promocja dobrego contentu oraz działania mające na celu kreowanie rynku.
30% to dostarczanie wartości dla Klientów i Partnerów zgodnych z ich
potrzebami czyli know-how i innowacyjność, a na koniec, jak to często w
biznesie bywa - 5% to odrobina szczęścia - mówi Robert Rybski. Przepis
na sukces na rynku książek elektronicznych podany według receptury
Prezesa Virtualo, spółki która świętując swoją rocznicę przygotowując
się do kolejnych innowacyjnych projektów ilustruje infografika.
Informacja prasowa
wtorek, 2 kwietnia 2013
iPad mini dba o linię i ma fason
Informacja
prasowa
Etui
dla iPada mini.
Mały
i szczupły iPad mini potrzebuje odpowiedniej ochrony. W ofercie Hamy
pojawiły się dwa rodzaje etui przeznaczone dla tego urządzenia.
iPad
mini spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem rynku. Od 23
października, czyli dnia światowej premiery, miniaturowy iPad
znalazł blisko 10 milionów nabywców. Terminal jest lżejszy i
bardziej poręczny od swoich starszych braci, ale kieszonkowe wymiary
sprawiają, że wymaga solidnego zabezpieczenia. Dlatego użytkownicy
iPada mini powinni rozważyć inwestycję w dobrej klasy etui. Tego
typu futerał oprócz ochrony gwarantuje swobodny dostęp do funkcji
oferowanych przez tablet.
![]() |
Etui dla iPada mini |
Hama
wzbogaciła swoje portolio o dwa nowe etui. Model Crystal Case
skutecznie zabezpiecza terminal przed uszkodzeniami, zadrapaniami i
kurzem. Jego kształt jest idealnie dopasowany do iPada, zaś
wyprofilowane otwory gwarantują łatwy dostęp do przycisków
funkcyjnych i złączy. Natomiast rozkładane magnetyczne narożniki
pozwalają na nieograniczone używanie kamery w etui. Crystal Case
może posłużyć również jako podstawka do wygodnego ustawienia
tabletu. Etui jest dostępne w kolorze białym.
![]() |
Etiu dla iPada mini |
Ofertę
futerałów dla kieszonkowego iPada uzupełnia model 2W1 wykonany z
materiału poliuretanowego. Zapewnia on solidną ochronę tabletu.
Etui cechuje się podobnymi właściwościami jak Crystal Case, z tą
różnicą, że chroni zarówno tylną, jak i przednią część
iPada. Futerał 2W1 dostępny jest w trzech kolorach: czarnym,
czerwonym i białym.
Etui
z oferty Hama Polska:
iPad
mini Crystal Case – 89,90 zł
iPad
mini 2W1 – 179,90 zł
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Archiwum bloga
-
►
2012
(106)
- ► października (7)
-
►
2011
(196)
- ► października (21)
-
►
2010
(146)
- ► października (20)
-
►
2009
(213)
- ► października (15)