WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

czwartek, 31 maja 2012

MultiBook polska specjalność - Norman Davies autor i ambasador MultiBooka Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920

Norman Davies przekonuje do e-booków

nowy multimedialny wymiar historii


Ukazał się pierwszy na świecie multibook Normana Daviesa. Specjalną e-publikację wzbogaconą o multimedia w ścisłej współpracy z autorem przygotował Woblink.Orzeł biały, czerwona gwiazda dostępny na platformie Woblink.com został wydany w formie tzw. multibooka, czyli elektronicznej książki zawierającej materiały multimedialne, m.in. powiększane zdjęcia, elementy video, animowane mapy, odgłosy pól bitew czy głos narratora.

– Od  dawna marzyłem o książce, która dawałaby czytelnikowi coś więcej niż sam tekst, np. animacje, elementy dźwiękowe czy narratora. Sam próbowałem wprowadzać do książek historycznych teksty piosenek czy ilustracje. Zawsze jednak miałem poczucie niedosytu – mówi prof. Norman Davies. – Nareszcie mam przed sobą książkę, która mówi do czytelnika i wchodzi z nim w interakcję. Szczerze kibicuję takim przedsięwzięciom i wierzę, że to właśnie nowy kierunek, w jakim zmierza książka – dodaje autor Powstania ’44.

Multimedialny e-book Normana Daviesa to zupełnie nowy produkt. Jest to pierwsza tego typu publikacja historyczna w Polsce i na świecie. Cały multibook wraz z materiałami, które twórcy e-publikacji wprowadzili do książki to efekt wielu miesięcy wspólnej pracy redaktorów, historyka, programistów, grafików, lektorów i animatorów, którzy spotkali się przy tym projekcie i stworzyli coś, czego nikt inny jeszcze nie zrobił. – Osobiście jestem przekonany, że takie projekty prowadzą nas w kierunku rynku e-booków przyszłości. Sprzedaż książek, które są elektronicznym odpowiednikiem książek papierowych i niczym się od nich poza tym nie różnią, można traktować co najwyżej jako wersję 1.0 tego rynku. Taki stan rzeczy akceptowalny jest dla beletrystyki  i właściwie na tym koniec – mówi Robert Chojnacki, twórca platformy Woblink i specjalista z zakresu nowych technologii.

Zobacz trailer multibooka na You Tube.
Pobierz multibooka lub darmowy fragment z Woblink.com.


– Publikacje naukowe, specjalistyczne, poradniki, przewodniki czy podręczniki domagają się czegoś więcej i otwierają przed nami znacznie większe możliwości. Rozumie to np. Apple, którego iBooks Author jest narzędziem dedykowanym takim książkom. Chcemy budować i rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie. W Polsce poza nami takich rzeczy nie robi nikt – dodaje Chojnacki.


Dotychczas w trakcie lektury książki historycznej zawierającej mapy, pasjonat czuł niedosyt, bo nawet na najbardziej szczegółowej grafice pewne elementy nie były dla niego wystarczająco wyraźne. Z kolei dla laika specjalistyczna mapa okazywała się często zbyt skomplikowana. Innowacyjny projekt Woblinka jest więc przede wszystkim odpowiedzią na różne potrzeby czytelników. Dzięki możliwości powiększania map specjalistom daje możliwość zobaczenia nawet najmniejszych szczegółów, które dotąd zawsze umykały. Z kolei opowieści narratora towarzyszące animowanym projekcjom bitew opowiadają zwykłym czytelnikom historię w zupełnie nowym wymiarze i uzupełniają ją o nowe wrażenia zmysłowe. W takiej książce historia dzieję się na naszych oczach. – Okazuje się, że samo czytanie to dopiero początek tego, co kojarzymy z tą czynnością – Woblink chce dawać czytelnikom dużo więcej możliwości – mówi twórca platformy e-bookowej. – Seria książek historycznych Normana Daviesa ułożona na półce to dobrych kilkanaście kilogramów. Na czytniku „ważą” one tyle, co dwie tabliczki czekolady. Nie ma też żadnych problemów z wyczerpanym nakładem – e-booki są dostępne w nieograniczonych ilościach – wylicza Chojnacki.

Orzeł biały, czerwona gwiazda w formie multibooka dostępny jest na niemal wszystkie urządzenia służące czytaniu książek elektronicznych: tablety i telefony z systemem iOS (iPad, iPhone) oraz Android, a także komputery osobiste (PC). – Moje książki można jednym kliknięciem kupić przez czytnik czy iPada i już za kilka sekund poświęcić się lekturze. Grube tomy – setki, a nawet tysiące stron – mamy dzięki temu w jednym miejscu, zawsze ze sobą i możemy do nich wracać, kiedy tylko chcemy – mówi prof. Davies.

– Dzięki postępowi czytelnicy moich książek historycznych mają do nich dostęp zawsze i wszędzie. Takie możliwości daje tylko e-book – mobilny, lekki, nowoczesny – przyznaje Norman Davies. 


Jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi musieli zmierzyć się twórcy multibooka to dywersyfikacja urządzeń, na których w efekcie można czytać publikację. Książkę należało odpowiednio dostosować do różnych systemów operacyjnych i ich wersji, ale dzięki temu multimedia zamieszczone w książce można odtwarzać zarówno na tabletach i smartfonach jak i zwykłych komputerach osobistych, do których dostęp ma dziś każdy. Praca nad tzw. wzbogacanym plikiem EPUB to również konieczność wkomponowania skomplikowanych skryptów odpowiedzialnych za obecność animowanych map, powiększanych zdjęć, interaktywnych przypisów i tabel.  Odbiór dóbr kultury za pośrednictwem Internetu zmienia wymagania odbiorców książek. Multimedialny „Orzeł biały” to nasza odpowiedź na pytanie, jak będą w przyszłości wyglądać książki historyczne. Norman Davies od dawna „instynktownie” korzystał w swoich książkach z rozmaitych środków wyrazu – znajdziemy w nich literackie odniesienia, żywe obrazy, ciekawostki, nawiązania do muzyki  – mówi Maciej Gablankowski, Zastępca dyrektora wydawniczego SIW Znak.

– Tekst i multimedia muszą stanowić tu jedną całość, a nie być przypadkowym zlepkiem tradycyjnej książki oraz włożonych do niej materiałów multimedialnych. To pierwszy taki projekt, ale na pewno nie ostatni – zapewnia Gablankowski.

Multibook zawiera 16 powiększanych map, 5 galerii typu slideshow, 4 mapy multimedialne.

Przez dwa tygodnie od premiery multibook Orzeł biały, czerwona gwiazda będzie kosztować 19,90 zł. To cena trzy razy niższa od ceny detalicznej wydania papierowego (59,90 zł).
Z okazji wielkiej premiery historycznego multibooka wszystkie pozostałe e-książki Normana Daviesa dostępne na platformie Woblink można kupić 20% taniej. Te i inne e-publikacje Wydawnictwa Znak wyłącznie na Woblink.com i Woblink.mobi. 


Informacja prasowa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Archiwum bloga