WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com





Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 grudnia 2010

Protest PIK - grochem o ścianę?

Od 1 stycznia 2011 wprowadzony zostaje 5% VAT na książki. Abstrahując od olbrzymich kosztów społecznych związanych z obciążaniem VAT-em książek w kraju, w którym czytelnictwo należy do najniższych w Europie i systematycznie spada, także sposób jego wprowadzania jest skandaliczny. Do dzisiaj nie istnieją odnośne rozporządzenia Ministerstwa Finansów, m.in. dotyczące książek wyprodukowanych do dnia 31.12.2010, które – wedle stanowiska Polskiej Izby Książki – powinny być przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy, do 30.04.2011 roku, objęte karencją i sprzedawane ze stawką zerową. Prace nad rozporządzeniem ponoć trwają, lecz wczorajszy komunikat PIK-u nie napawa optymizmem. Czytamy w nim:
Nasze propozycje dotyczące objęcia do 30 kwietnia 2011 roku 0% stawką VAT wszystkich książek wyprodukowanych do 31 grudnia 2010 roku  raczej nie zostaną uwzględnione ze względu na duże koszty dla budżetu. Projekt rozporządzenia zostanie przesłany do nas do szybkiej konsultacji najpóźniej we środę przyszłego tygodnia. Termin ten oznacza, że rozporządzenie ma szansę na publikację  najwcześniej w drugiej połowie grudnia.
Możemy dziś założyć z dużym prawdopodobieństwem, że  podnoszone przez nas argumenty przeciwko objęciu w okresie przejściowym stawką 0% tylko tytułów przekazanych do dystrybucji do 01.01.2011 roku nie zostaną uwzględnione. Mimo deklarowanej przez MF woli jak najszybszego zakończenia prac nad projektem rozporządzenia w naszej opinii proponowany kształt i termin jego zatwierdzenia nie daje nam szans na właściwe, minimalizujące koszty przygotowania się do całej operacji.
 Polska Izba Książki proponowała okres przejściowy po to, by uniknąć masowych zwrotów i przemetkowywania wszystkich egzemplarzy znajdujących się w handlu, a tym samym uniknięcia chaosu w okresie zmiany stawki VAT. Wobec propozycji, jaką przedstawiło MF (iż okresem przejściowym zostaną objęte wyłącznie pierwsze dostawy książek wyprodukowanych przed 31 XII 2010), PIK wystąpi z ostrym protestem – nie potrzebujemy okresu przejściowego, którego trwanie ograniczałoby się praktycznie do kilku dni, bowiem każda następna dostawa książki wprowadzonej do dystrybucji przed 1 I 2011 musiałaby być objęta 5% stawką VAT. Termin okresu przejściowego zaproponowany przez MF (30 IV 2011) w tej sytuacji byłby czystą fikcją. Nasza propozycja jest prosta – okresem przejściowym muszą zostać objęte wszystkie książki wyprodukowane przed 1 I 2011.

O ile nie zostanie zrobione przynajmniej tyle - wprowadzenie okresu przejściowego dla wszystkich książek wyprodukowanych do 31.12.2010 roku - wielomiesięczny paraliż rynku książki dotknie wszystkich: od autorów poprzez wydawców, księgarzy i hurtowników po czytelników. Koszta społeczne i finansowe będą olbrzymie. Podważone zostanie też zaufanie do państwa. Wszystko to zaś w imię iluzorycznych "wpływów do budżetu", które i tak byłyby niewielkie, bo w pierwszych miesiącach roku rynek księgarski zamiera. W państwie, w którym kolejne rządy przez lata zostawiały w niezmienionym kształcie system ubezpieczeń społecznych dla rolników, w którym spod fiskalizacji wyłączone są, bezzasadnie, całe grupy zawodowe, mówienie o dużych „kosztach dla budżetu” spowodowanych przez coś, co jest w istocie przestrzeganiem prawa (prawo nie może działać wstecz)  jest oczywistą kpiną. Z państwa, kultury i z nas wszystkich.


Wisława Szymborska
Anka Grupińska
Paweł Goźliński
Eustachy Rylski
Max Cegielski
Krzysztof Varga
Michał Rusinek
Wojciech Bonowicz
Mariusz Surosz
Grzegorz Jankowicz
Piotr Mucharski
Paweł Dunin-Wąsowicz
Krystyna Chwin Lars
 Stefan Chwin
Adam Zagajewski
Małgorzata Szejnert
Michał Głowiński
Piotr Siemion
Cezary Łazarewicz
Natasza Goerke
Julia Hartwig
Hanna Krall
Urszula Kozioł
Ewa Lipska
Krystyna Krynicka
Ryszard Krynicki
Małgorzata Czyżewska
Krzysztof Czyżewski
Ewa Winnicka
Dorota Wodecka
Katarzyna Janowska
Marek Kęskrawiec
Jacek Żakowski
Olga Tokarczuk
Janusz Rudnicki
Stanisław Bereś
Mariusz Surosz
Izabella Kaluta
Olga Stanisławska
Wojciech Tochman
Beata Stasińska
Marek Bieńczyk
Agnieszka Taborska
Roman Kurkiewicz
Angelika Kuźniak
Mariusz Szczygieł
Joanna Czudec
Elżbieta Kalinowska
Anna Bikont
Andrzej Stasiuk
Małgorzata Szczurek
Magdalena Dębowska
Przemek Dębowski
Stanisław Rosiek
Hanna Mirska-Grudzińska
Piotr Marciszuk
Monika Sznajderman

Tymczasem władze Francji postępują odwrotnie. Obniżają podatek VAT na książki elektroniczne. 
Czytaj ;

Niższy VAT na ebooki - niestety we Francji

Znowu jesteśmy bardziej papiescy od Papieża? Który mądry będzie tłumaczył, że to wola i wymóg Europy? Francja leży poza nią? Ile jeszcze głupoty za nasze pieniądz3e zafundują nam nieodpowiedzialni ministrowie? Kiedy polityk poczuje zwykły wstyd lub poniesie odpowiedzialność za swoje czyny?

Źródło ; pik.org.pl, libranova.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 50zł na start

Archiwum bloga