WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

wtorek, 8 lutego 2011

Otwórz książkę - darmowe e-Booki naukowe

Czy publikację naukowe mają drugie życie? Gdzie znaleźć darmowe e-Booki naukowe? Jak e-Book może uratować książki papierowe?


Otwórz książkę - darmowe e-Booki naukowe

Otwórz książkęInterdyscyplinarne Centrum Modelowania na Uniwersytecie Warszawskim ( ICM UW) prowadzi projekt Otwórz książkę.  W porozumieniu z autorami publikacji udostępniane są naukowe e-Booki na licencji  Creative Commons. Creative Commons w uproszczeniu zastępuje zasadę " wszelkie prawa zastrzeżone" regułą "niektóre prawa zastrzeżone".

IMC UW wyszło z założenia, że nakład książki naukowej jest niewielki. Po pewnym czasie w obiegu pozostaje niewiele egzemplarzy lub wcale. Użytkownicy są skazani na kopiowanie, aby uzyskać dostęp do wiedzy. Część tej wiedzy w związku z tym ulega zapomnieniu.

W tym momencie do akcji wkracza projekt Otwórz książkę. Wraz z autorem ustala się status prawny dzieła. Następnie z pomocą Biblioteki Wirtualnej Nauki książki zostają zdigitalizowane i można korzystać z nich dalej.  Zdarza się, że znajduje się wydawca i książka kolejny raz ukazuje się na rynku.

W zbiorach znajduje się w tej chwili kilkadziesiąt e-Booków naukowych. Kolekcja tematycznie nawiązuje do socjologii, historii, kulturoznawstwa, filozofii i zarządzania.

W ten oto prosty sposób udaje się ocalić od zapomnienia wiele wartościowych dzieł. Jak widać e-Book nie jest konkurencja książki papierowej. Książka cyfrowa ułatwia życie.


Otwórz książkę jest nawiązaniem do idei Open Access.

Źródło ; Otwórz książkę

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Archiwum bloga