WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

piątek, 10 lipca 2009

Amerykańska The Meta-List Literatury

Amerykański Newsweek stworzył The Meta-List literatury światowej. Ranking sporządzony na podstawie list amerykańskich instytucji związanych z literaturą i czytelnictwem.

Lektura The Meta-List jest szczególna. Wiadomo, kto sporządzał i widać to już po poszczególnych tytułach i autorach. Dominuje amerykański patriotyzm, bo więcej jest przedstawicieli właśnie anglojęzycznych.

Mimo to pierwsze miejsce rankingu zajęła " Wojna i pokój " Lwa Tołstoja, ale to też łatwo da się wytłumaczyć, bo wbrew pozorom Rosja i Ameryka zawsze miały do siebie słabość i obustronna fascynacje.

Wśród pozostałych w pierwszej dziesiątce arcydzieł literatury znajdziemy ;
- "Rok 1984" George`a Orwella,
- "Ulisses" Jamesa Joyce`a,
- "Lolita" Władimira Nabokowa,
- "Wściekłość i wrzask" Williama Faulknera,
- "Do latarni morskiej" Virginii Woolf,
- "Duma i uprzedzenie" Jane Austen,
- "Iliada" i " Odyseja " Homera,
- "Boska komedia" Dantego

Większość związana z kulturą chrześcijańską ze zdumieniem zauważa obecność w rankingu " Biblii " aż na 41 miejscu.

Cóż ranking jak ranking, warto jednak czasem wiedzieć co cenią sobie za oceanem. Wydawnictwa cyfrowe i pewnie wielu czytelników kieruje się pewnie własnym kanonem.

Źródło ; newsweek.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga