WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

sobota, 4 lipca 2009

eClicto polski Kindle ?

eClicto nowy projekt Grupy Kolporter jednego z większych dystrybutorów prasy i książek w Polsce planuje ruszyć jesienią 2009 r. Polska odpowiedź na sukces Amazon Kindle i Sony Reader.

Projekt eClicto był prezentowany jako jedyny w Europie system dystrybucji publikacji elektronicznych na Festiwalu Nauki w Paryżu. Kolporter Info otrzymał specjalne zaproszenie organizatorów. Czyżby miał szanse na sukces również międzynarodowy?

Czytnik eClicto dedykowany jest szczególnie uczniom pod hasłem odchudzenia szkolnego tornistra. Hasło bardzo słuszne i idące z duchem rozwijających się technologii. Czytnik może pomieścić około 400 tytułów książek i posiada możliwość poszerzenia pamięci poprzez wbudowany czytnik kart SD.

Zaletą projektu jest również jego komplementarność z platformą eClicto.pl przygotowaną do dystrybucji e-Booków oraz elektronicznych treści. W e-księgarni będzie można kupić wydawnictwa w bezpiecznym formacie EPUB i czytnik jest przystosowany do odczytu formatów PDF, TXT, HTML.

Komfort czytania zapewnia 6 calowy ekran w czterech odcieniach szarości zachowujący odpowiedni kontrast i przyjazny dla oczu. Tekst tożsamy z tekstem drukowanym. Funkcjonalności dodaje możliwość odsłuchiwania plików muzycznych oraz coraz bardziej popularnych książek audio tzw. audiobooków.

eClicto.pl zapowiada, że jego oferta będzie tańsza o około 20-60 % tańsza w przypadku beletrystyki oraz 30% literatura fachowa niż wersje papierowe. Nie jest to co prawda odkrywcze, bo działające już od pewnego czasu platformy 4M czy zixo mają tania ofertę. Istotny jednak w tym projekcie bedzie sam czytnik eClicto, którego innym dystrybutorom brakuje.

Wadą urządzenia jest jego stosunkowo wysoka cena 1000-1200 złotych co przy cenach odpowiedników zagranicznych Amazon Kindle lub Sony Reader jest mało konkurencyjna i wydaję się być ceną zaporową. Pozostaje wierzyć, że projekt jest jeszcze dopracowywany i w tej cenie jeszcze będziemy mieli dostęp do tzw. gratisów lub udogodnień.

Wydawctwa cyfrowe marzą, aby dostępnośc czytników wszelkiej maści była tak powszechna jak telefonów komórkowych, których wiele modeli już nadaje się do takiego zastosowania. Dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia odbiorcy byłby czytnik za 1 zł, ale z abonamentem typu Świata Książki, gdzie klubowicz byłby zobowiązany do zakupu określonej ilości tytułów lub forma prenumeraty czasopism z czytnikiem jako dodatkiem dla prenumeratorów.

W przypadku uczniów byłoby to najłatwiejsze rozwiązanie, bo gwarantowałoby firmie zakup podręczników szkolnych i lektur na wiele lat. Oczywiście spece od marketingu mają swoje racje i postąpią jak postąpią o czym pewnie wkrótce się przekonamy.

Na szczęście żyjemy mimo upadku kapitalizmu z USA w systemie rynkowym i konkurencja zapewne nie śpi. Wierzymy, że walka o e-czytelnika wyjdzie wszystkim na dobre.

5 komentarzy:

 1. To będzie klasyczna klapa, jakby cena była w okolicy 200-300zł to być może ale za 900zł. Katastrofa

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupię w cenie do max 500 zł

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak. Ta cena trudna jest. Tak się marzy za symboliczną złotówkę z abonamentem ciekawych e-książek. Niedługo debiut i zderzenie z rzeczywistością. Jednak pierwsi

  OdpowiedzUsuń
 4. 900 złotych to cena zaporowa i wszystkow temacie>

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe jakie są pierwsze wrażenia użytkowników ?

  OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga