WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

wtorek, 19 stycznia 2010

2010 rokiem czytników

Jeszcze niedawno pisaliśmy o planach eClicto " eClicto na raty " dotyczących czytnika drugiej generacji, a już otrzymujemy zapowiedzi kolejnej premiery. Wielu wydawców i dystrybutorów wydawnictw cyfrowych zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania w ofercie swojego czytnika. Nie pozostaje, więc sądzić, że 2010 rokiem czytników będzie.

Dlatego również NetPress Digital, którego częścią jest również 4M, zapowiedziało wprowadzenie do sprzedaży czytnika. W ubiegłym roku spekulowano, że będzie to czytnik Plastic Logic. W tym roku miał spóźnioną premierę modelu QUE. Biorąc jednak pod uwagę wypowiedzi przedstawiciela firmy Bartłomieja Roszkowskiego rozpatrywane będzie chyba inne rozwiązanie ze względu na cenę. W każdym razie eClicto zmusiło już do testowania różnych rozwiązań oczywiście z możliwością łączenia komórkowego 3G.

To tylko spekulacje. Nadal będziemy bronić twierdzenia, że najlepszym rozwiązaniem dla powstającego rynku czytników jest dążenie śladem firm telekomunikacyjnych. Czyli czytniki za symboliczna kwotę, ale z abonamentem. Trochę na skróty, bo bez czytnika , ale taką drogę już wybrał klub libenter.pl. Podobnie zresztą działa od lat Świat Książki.

Obecnie na rynku mamy głośny projekt eClicto i posiłkujące się czytnikami virtualo.pl i bezkartek.pl. Do tego dochodzą sprzedawcy nie związani z wydawcami ani dystrybutorami. Natomiast popularność e-Książek w internecie jest bezdyskusyjna. Trochę ten szczęśliwy obraz zaciemnia nielegalne kopiowanie, ale wydaje się ono dosyć marginalne i wyjątkowo niewygodne.

Wydawnictwa cyfrowe to również dobrze rozwijający się rynek e-prasy do której przyszli sprzedawcy czytników będą musieli się również dostosować podobnie jak i do książek audio.

Bartłomiej Roszkowski z NetPress Digital ocenia polski rynek na około 6-7 milionów. Nie jest to wartość porażająca jak mawiają politycy, ale na tyle warta, aby dokładnie jej się przyjrzeć i co najważniejsze nie przegapić nadażającej się okazji.

Dzieje się i będzie się działo. 2010 będzie rokiem czytników i jeszcze bardziej dynamicznie rozwijającego się rynku e-Książki.

Źródło ; forsal.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga