WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

środa, 6 października 2010

Chomikuj.pl zachomikowany

Zima idzie wielkimi krokami. Chomikuj.pl zachomikował się na Cyprze. W regulaminie znajdujemy zapis, że zmienił się właściciel. Punkt 2 Postanowień ogólnych regulaminu wskazuje nam ;
Operatorem Portalu Chomikuj.pl jest spółka FS File Solutions Limited z siedzibą w Nikozji, Suite 4A, 4 Georgios Seferis Street, Ayioi Omologytes, zwana w dalszej części „Administratorem" lub „Usługodawcą".

Czyżby to rejterada przed wściekłymi wydawcami, czy chomiki jak bociany na zimę znajdują schronienie w ciepłych krajach? Miało być przecież tak pięknie. Platforma wydawców miała być, ugoda, wspólne zyski. To prawie jak popularne " mam mieć ". Obiecanki o spełnieniu i przestrzeganiu praw autorskich również gdzieś uleciały. Chyba na Cypr.

Przedstawiciel chomikuj.pl nie widzi w tym problemu. Problem jednak jest, bo wszystkich nas później boli, że publikacje elektroniczne są droższe. Ktoś za darmo musiał oddać swoją pracę. Dobrze jest mówić, że wszystko chcielibyśmy mieć bezpłatnie, ale czy chcielibyśmy pracować bez wynagrodzenia ?

W skromnej maleńkiej zakładce Ochrona praw autorskich na stronie chomikuj.pl czytamy ;
Z pewnością nie naruszysz cudzych praw autorskich publikując pliki, których sam jesteś autorem. Zrobiłeś świetne zdjęcia lub inne prace graficzne? Nakręciłeś śmieszny filmik? Stworzyłeś wyjątkowe notatki? Pochwal się nimi innym!
Publikując filmy lub jakiekolwiek materiały, których autorami są inne osoby, musisz mieć pewność, że autorzy lub inne osoby dysponujące prawami do tych materiałów wyraziły zgodę na rozpowszechnianie ich prac na Chomikuj.pl. Może to być zgoda udzielona Tobie indywidualnie - warto w tej sprawie kontaktować się z autorem - lub też ogólnie, przez udzielenie jakiegoś rodzaju otwartej licencji, z góry zgadzając się na kopiowanie i rozpowszechnianie swojego dzieła. W takiej sytuacji twórcy najczęściej stawiają tylko warunek, by zachowane zostało oznaczenie ich autorstwa.
W praktyce czasem takiej ogólnej zgody można domniemywać, jednak najbezpieczniej jest zawsze odwołać się do bezpośredniego oświadczenia autora.
Często wszelkie wątpliwości może rozwiać zwykły zdrowy rozsądek. Jeśli jakiś film jest obecnie w kinach lub w wypożyczalniach a gra lub inny program są w sprzedaży w sklepach, raczej mało prawdopodobne jest, by ich autorzy zgodzili się na rozpowszechnianie tych plików na Chomikuj.pl. Publikując plik na Chomiku, najlepiej zastanów się po prostu, czy jego autor nie poniesie z tego powodu jakichś szkód finansowych.
Prawo autorskie pozwala jeszcze na korzystanie z dzieł chronionych cudzymi prawami autorskimi w ramach tak zwanego własnego użytku osobistego. W ramach takiego użytku krąg osób pozostających w określonym związku, np. osobistym lub towarzyskim może korzystać z pojedynczych kopii utworów. Wydaje się, że nie ma przeszkód, by np. za pośrednictwem Chomika przesłać np. członkowi swojej rodziny lub przyjacielowi płytę, którą nabyliśmy w sklepie. Konieczne wydaje się jednak wtedy ukrycie lub zahasłowanie folderu, by pliki te nie były dostępne dla osób postronnych. 

Niby wszystko w porządku, ale zapis Wydaje się, że nie ma przeszkód jest wyjątkowo nonszalancki. Czy nie wystarczyło tego przestrzegać i egzekwować od użytkowników ? Teraz część z nich ma kłopoty. Czy winien jest tylko użytkownik jako przestępca czy również administrator i właściciel, który przymykał oko na nadużycia. Wystarczy przejrzeć wpisy na forach czy ogłoszeniach. Co gorsza teraz przegląda je pewnie Policja i przedstawiciele wydawców. Większość użytkowników chomikuj.pl to młodzi ludzie, którzy zapewne zostaną ukarani niewspółmiernie do winy.

Czy " właściciel " o tym pomyślał ? Jak się czują osoby, które zapisały się do programu partnerskiego? Pomysł przecież był dobry.

Tak jakoś to wszystko śmierdzi i chyba nadszedł czas, aby chomikowi wyczyścić klatkę.

Czytaj więcej ; internetstandard.pl , prawo.gazetaprawna.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Archiwum bloga