WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

środa, 18 maja 2011

Sigil - zrób sobie eBooka albo wygraj e-Czytnik


Wygraj czytnik

Polecamy dwa konkursy, w których każdy w prosty sposób może wygrać czytnik e-książek.

W pierwszym konkursie organizowanym  przez portal eko-samorzadowiec.pl do wygrania 
czytnik Icarus Go, wystarczy wypełnić prostą ankietę.
W drugim konkursie organizowanym  przez portal e-tekst.pl do wygrania 
czytnik Hanvon N526, wystarczy zarejestrować się na portalu i zaprosić do niego 3 znajomych.


Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.e-tekst.pl/wygraj_czytnik_z_e-tekst


SIGIL - tworzenie własnego e-booka

Sigil jest profesjonalnym narzędziem umożliwiającym tworzenie elektronicznych książek. Dzięki niemu każdy może w łatwy i wygodny sposób stworzyć własną e-książkę. Aplikacja jest dostępna na licencji GNU GPLv3, co oznacza że możemy go pobrać za darmo i wykorzystywać na tylu komputerach, na ilu chcemy, a nawet dać go znajomym. Program można uruchomić na platformach Windows, Linux i MacOsX. Najnowszą wersję aplikacji można pobrać ze strony projektu:http://code.google.com/p/sigil/downloads/list

Do wyboru mamy dwa tryby edycji: edytor WYSIWIG (na ekranie widzisz to, co w końcowym dokumencie), czyli możemy wprowadzać tekst tak, jak w każdym innym edytorze, np. Word. Drugi tryb to edytor HTML – znacznie mniej wygodny i łatwy, za to oferujący większe możliwości. Przeznaczony jest on dla bardziej doświadczonych użytkowników. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z obu edytorów jednocześnie: najpierw stworzenie szkieletu książki w trybie WYSYWIG, a następnie, w razie potrzeby dokonanie dodatkowej stylizacji w edytorze HTML.

Tworzymy ebooka
Pobieramy oraz instalujemy aplikację. Instalacja trwa kilka sekund.

Po uruchomieniu aplikacja otworzy się w widoku WYSYWIG. Mamy do dyspozycji prosty, graficzny edytor tekstu. Na lewym panelu widoczne są sekcje dokumentu, a po prawej widzimy okno edycji. Na pierwszej stronie możemy wpisać tytuł publikacji, autora oraz ewentualnie miejsce wydania. Dla prawidłowego funkcjonowania spisu treści tytuł powinniśmy objąć stylem „Heading1”. Jeśli skończymy edycję strony tytułowej możemy przejść do kolejnej sekcji naciskając ctrl+enter.

Teraz możemy zająć się wprowadzaniem treści publikacji. Najlepiej przygotować ją sobie w zewnętrznym edytorze tekstu, a następnie wkleić do Sigil, gdyż w Sigil nie możemy wprowadzić litery „ł”. Kombinacja klawiszy alt+l jest przypisana do włączania/wyłączania numeracji. Aby rozdziały były poprawnie wyświetlone w spisie treści, tytuł każdego z nich powinien być objęty stylem nagłówkowym (Heading1 albo Heading2). Do kolejnej sekcji przechodzimy za pomocą kombinacji ctrl+enter (wtedy wstawiamy też podział strony) lub ctrl+shift+enter (bez podziału strony).

Jeśli chcemy umieścić w tekście ilustracje, wystarczy kliknąć na ikonkę obrazka lub użyć kombinacji klawiszy ctrl+shift+I, a następnie wybrać obrazek spośród plików na naszym dysku.

Po zakończeniu edycji jeżeli chcemy podzielić dokument na sekcje, możemy wcisnąć klawisz F6 lub wybrać z menu Tools opcję Split On SGF Chapter Markers.

Aby edytować lub podejrzeć automatycznie wygenerowany (na podstawie stylów nagłówkowych) spis treści możemy posłużyć się edytorem TOC (klawisz F7 lub Tools/TOC Editor).

Na zakończenie możemy edytować dane META naszej publikacji. Można dodać informacje o autorze, tytule, wydawnictwie itd. Edytor META otwieramy wciskając klawisz F8.

Zapisujemy nasz dokument. Publikacja w formacie EPUB jest już gotowa do przesłania na czytnik.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Archiwum bloga