WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com

Szukaj na tym blogu

środa, 26 października 2011

Kindle Format 8 (KF8) powrót do źródeł

Amazon ogłosił nowy obowiązujący format Kindle Format 8 (KF8). Nowej generacji uaktualniony standard oparty jest na HTML5 i ma zastąpić Mobi 7. KF8 zostało zaprojektowane dla wprowadzonego niedawno do sprzedaży tabletu.

Amazon Kindle Fire jest pierwszym urządzeniem, który w pełni go obsługuje.


Announcing HTML5 Support 
in Kindle Format 8
Otter
* CSS3 support* Floating elements
* Fixed layouts* Text on background images
* Embedded fonts* Numbered and bulleted lists
* Drop capsAnd many more!


Z pozoru wydaje się to mało znaczącą informacją jednak jeśli się przyjrzeć wprowadzenie Kindle Format 8 (KF8) może mieć daleko idące konsekwencje. Dzięki niemu bowiem wydawcy, czyli z praktyki Amazon także autorzy self-publishing, będą mieli do dyspozycji ponad 150 nowych funkcji formatowania. Będzie to miało zastosowanie szczególnie przy "produkcji" książek dla dzieci, komiksów, książek technicznych i inżynieryjnych a nawet kucharskich.

Komiksy i powieści graficzne
Kindle Format 8 (KF8)

Książki kucharskie
Kindle Format 8 (KF8)

Techniczne i inżynieryjne
Kindle Format 8 (KF8)
Książki dla dzieci
Kindle Format 8 (KF8)

Dla uspokojenia trzeba dodać, że zachowana będzie wsteczna kompatybilność i nowy format użytkownicy dysponujący starszym sprzętem będą mogli go przekonwerterować do formatu Mobi 7.

Według zapowiedzi Amazon w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się również e-Czytniki e-ink dostosowane do nowego formatu oraz darmowe aplikacje do odczytu. Wkrótce też mają pojawić się narzędzia dla wydawców. KindleGen 2, który tworzy zawartość Kindle z różnych źródeł takich jak HTML, HXTML i ePub oraz Previewer Kindle 2 umożliwiający podgląd jak będzie się prezentowało nowe dzieło.

Dlaczego wydaje się to tak istotne? Z prostej przyczyny. Mamy szanse jako e-czytelnicy korzystać z unikalnych, wysokiej jakości nowych eBooków. Od kiedy człowiek zaczął pisać,a wcześniej jeszcze malować w jaskiniach, każdy twórca nadawał osobiście charakter swojemu dziełu. Dzięki zastosowaniu Kindle Format 8 (KF8) cywilizacja obrazkowo-pisana uzyska nowy a właściwie stary wymiar. Technika pomoże twórcom powrócić do źródeł lecz zamiast z pietyzmem ręcznie tworzyć książki skorzystają z możliwości nowych technologii. Wydawnictwo posiadające dostęp do drukarni i składu odchodzi pomału do lamusa. Wydawcą teraz może być każdy pod warunkiem, że ktoś to będzie czytał, słuchał i oglądał. Kto wie może wkrótce też dotykał i czuł zapach?

KF8 zapewne nie jest ostatnim słowem. To dopiero początek przemian, za którymi nie zawsze łatwo nadążyć. Być może w niedalekiej przyszłości nasza wyobraźnia wsparta odpowiednimi urządzeniami urealni się i będzie dostępna innym odbiorcom. Utopijnie można rzec, że dążymy do jedności i w przyszłości będziemy stanowić jeden wielki intelekt ludzkości.

Źródło; Amazon.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Archiwum bloga