WYDAWNICTWA CYFROWE ZAWSZE TAM,GDZIE TY

Wydawnictwa cyfrowe to rzeczywiście współczesna rewolucja.Subiektywny Blog poświęcony informacjom i nowościom publikacji elektronicznych pozwalającym zabieganym wykorzystywać maksymalnie czas bawiąc i ucząc,dają niewidomym i niedowidzącym nieograniczony dostęp do wiedzy oraz ograniczają degradacje naszego niepowtarzalnego środowiska.O tym wszystkim piszę.

kontakt ; wydawnictwacyfrowe@gmail.com





Szukaj na tym blogu

środa, 5 października 2011

Polska siła nabywcza książki bezsilna wobec wydawcy

Przerażająca analiza przeprowadzona przez Res Publica Nowa. Polska siła nabywcza książki jest bezsilna wobec wydawców. Do takich wniosków najłatwiej jest dojść po przeczytaniu omówienia Gazety Wyborczej. Książka w Polsce jest za droga dla najmniej zarabiających. Pomijamy książki lekarskie, które na całym świecie są absurdalnie drogie.

Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Najłatwiej jest winić wydawców za ich politykę cenową. Trochę winne są podatki, może i marże księgarskie są za wysokie. Wydawcy najczęściej się tłumaczą podobnie jak deweloperzy, że taniej się nie da i z ochotą obwiniają wysokie stawki autorów oraz koszty druku. Tak się jednak składa, że bogatych twórców można ze świecą szukać a bogate wydawnictwa "kłują" w oczy.

Można też powiedzieć, że ludzie zarabiają za mało. Jednak taka sytuacja jest w każdym zakątku ziemi i wszyscy zarabiają za mało. Trudno więc nazwać to rzeczowym argumentem.

Szkoda, że tym problemem nie zajęli się nasi dzielni kandydaci z zapałem walczący o władzę. Cała nadzieją, że rynek sam bez niczyjej pomocy da sobie radę. Autorzy też dzięki rozwojowi wydawnictw cyfrowych biorą sprawy w swoje ręcę i coraz częściej wydają własnym sumptem metodą self-publishing w Polsce i poza nią choćby w Kindle Store.

Wyborcza.biz do artykułu zamieściła sondaż dla czytelników. Na 195 osób biorących udział w ankiecie 43% ( 83 osoby) odpowiedziały na pytanie; Czy kupujesz książki? - Tak, ale rzadko - są dla mnie za drogie (83).

Analiza oparła się o dostęp do książek papierowych. Książki elektroniczne - eBooki wydają się lekarstwem na całe zło, ale i wśród nich zdarzają się rażąco drogie tytuły czasami nawet droższe niż ich papierowe odpowiedniki.

Jaka jest relacja cen książek do płacy minimalnej w porównaniu z innymi krajami? Jak wygląda Polska na tle innych krajów? Nie jesteśmy zielona wyspą. Oceńcie sami.

Żródło; Res Publica Nowa, wyborcza.biz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Archiwum bloga